24 października w Fabryce Aktywności Miejskiej w Łodzi odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez Fundację GrowSPACE, oficjalnie inaugurująca tegoroczną, już ósmą edycję Tęczowego Piątku. Święto różnorodności, organizowane przez młodych ludzi w szkołach, ma na celu budowanie otwartego, akceptującego środowiska w placówkach edukacyjnych. Od 2016 roku wydarzenie przypada na ostatni piątek października i co roku przyciąga coraz większą liczbę uczestników w całej Polsce.
Na ten weekend polecamy coś w sam raz na czas mundialu, czyli nową powieść Remigiusza Mroza. To historia z piłką w tle, bo główny wątek jest mocno kryminalny. Do tego zestawu polecamy kierowaną do młodzieży powieść Marcela Mossa, a na dokładkę historię mrożącą krew w żyłach, bo opisującą postać okrytego niesławą doktora Mengele.
Łódzkie nadal z groźbą utraty unijnych pieniędzy, bo sejmik wojewódzki nie wycofał Samorządowej Karty Praw Rodzin, uznanej przez Komisję Europejską za dyskryminującą mniejszości. Zmieniono jedynie jej treść o jedno słowo. Czy to wystarczy, by nie stracić unijnych funduszy?
Cały kraj został zalany bilbordami i plakatami, na których widnieje hasło "kochajcie się, mamo i tato", stylizowane na napisane przez dziecko. Promują one nierozerwalność małżeństwa, a ich twórcy na swojej stronie przekonują, że rozwód jest zawsze złym rozwiązaniem. W Piotrkowie również takich bilbordów nie zabrakło. Odpowiedzią na nie są banery, które mają z kolei wspierać osoby LGBTQ+.
Pomimo wcześniejszych zapewnień, piotrkowska policja wszczęła postępowanie w sprawie znieważenia pomnika Mikołaja Kopernika przed I LO w Piotrkowie. Jak tłumaczy oficer prasowy, zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa miał złożyć Urząd Miasta. Przedstawiciele magistratu dementują jednak te informacje. Policja przesłuchała we wtorek Małgorzatę Pingot, uczestniczkę sierpniowej akcji.
Piotrkowska policja prowadzi czynności procesowe w sprawie zdarzenia, do którego doszło 12 sierpnia przed budynkiem I LO im. Bolesława Chrobrego w Piotrkowie. Wówczas grupka mieszkańców ozdobiła stojący przed szkołą pomnik Mikołaja Kopernika kolorową flagą.
Wojewoda łódzki Tobiasz Bocheński pokreślił, że podpisałby się pod wypowiedzią łódzkiego kuratora Grzegorza Wierzchowskiego o LGBT. Dodał jednak, że kurator nie został odwołany za krytykę LGBT.
Komu przeszkadzają osoby ze środowiska LGBT? Dlaczego na niektórych tęcza działa niczym płachta na byka? No i czemu zdarzają się prowokacje inspirowane przez jednych (LGBT) lub drugich (narodowców)? Na te i inne pytania odpowiadali słuchacze w Magazynie Magiel na antenie Radia Strefa FM.
W środę wieczorem przed I LO w Piotrkowie zjawiła się grupka piotrkowian, by przyozdobić stojący przed budynkiem szkoły pomnik Mikołaja Kopernika tęczową flagą. Happening zakończył się bardzo nieprzyjemnym incydentem.
17 sierpnia w Parku Solidarności spotkają się przedstawiciele środowiska LGBT+ (lesbijki, geje, osoby biseksualne oraz transpłciowe) oraz zwolennicy przyznania im większych praw. To będzie pierwszy w naszym regionie Marsz Równości.